en POLSKI
eISSN: 2956-7548
ISSN: 1734-1558
Forum Ortodontyczne / Orthodontic Forum
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
Editorial System
Submit your Manuscript
1/2020
vol. 16
 
Share:
Share:
In memoriam

Jan Plaskacz – In memoriam

Ewa Czochrowska
1

1.
Prezes Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego
Forum Ortod 2020; 16 (1): 83
Online publish date: 2020/08/06
Article file
Get citation
 
PlumX metrics:
 
Dziewiątego kwietnia 2020 roku odszedł po ciężkiej chorobie nasz Kolega i Przyjaciel, dr n. med. Jan Plaskacz. Był wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, wybitnym klinicystą zainteresowanym potwierdzeniem wiarygodności swojej pracy w badaniach naukowych. Barwna, wielowymiarowa osobowość, pełna ciepła i życzliwości dla innych. Dr Plaskacz ukończył studia stomatologiczne na Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1988 roku, a następnie w 2001 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie ortodoncji. Jego droga zawodowa była związana z Rzeszowem, gdzie pracował zarówno w uspołecznionych placówkach służby zdrowia, w tym na Oddziale Chirurgii Szczękowo - Twarzowej Szpitala Specjalistycznego Rzeszowie, oraz prowadził praktykę prywatną. Wyniki swojej pracy analizował w licznych badaniach klinicznych, które często prezentował na zjazdach naszego towarzystwa oraz kongresie Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego. W 2017 roku obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Tematyka pracy dotyczyła retencji w leczeniu ortodontycznym i analizy czynników odpowiedzialnych za stabilność efektu leczenia ortodontycznego, zaś promotorem była prof. Joanna Antoszewska-Smith. Jego pasją życiową był sport, szczególnie żeglarstwo, pływanie, triathlon, jazda konna, kolarstwo i narciarstwo. Zdobywał liczne nagrody sportowe na Mistrzostwach Polski Lekarzy w triathlonie lub Zimowych Mistrzostwach Polski Lekarzy w narciarstwie alpejskim. Czterokrotnie wziął udział w prestiżowych zawodach triathlonowych Iron Man. Biegał w maratonach i uczestniczył w rajdach rowerowych. Kochał narciarstwo alpejskie i startował i odnosił sukcesy w mistrzostwach narciarskich lekarzy zarówno w kraju jak i na świecie. My pamiętamy Jana z licznych spotkań towarzyskich w naszym gronie, na których zawsze pogodny i życzliwy był duszą towarzystwa. Wyjątkowa postać, nietuzinkowa i oryginalna, wspierająca ludzi i bezinteresowna … z całego serca dziękujemy Ci za czas spędzony z nami i żegnamy Cię słowami: „Są chwile i ludzie, których się nie zapomina” …Twoja pamięć pozostanie w naszych sercach na zawsze.
1.
This is an Open Access journal, all articles are distributed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International (CC BY-NC-SA 4.0). License (http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/), allowing third parties to copy and redistribute the material in any medium or format and to remix, transform, and build upon the material, provided the original work is properly cited and states its license.